Zašto prikaz mape ne mogu da prebacim na prikaz na kojem je sever gore?
Na osnovu istraživanja korisnika, dizajnirali smo Touch Pro navigacioni sistem sa prikazom smera prema gore. Velika većina korisnika preferira ovaj prikaz jer pruža lakše trenutno tumačenje druma koji se pojavljuje pred njima. Smatrali smo da usklađivanje ostalih prikaza mape sa prikazom smera prema gore uklanja svaku moguću zabunu.
Prikaz smera prema gore može biti kombinovan sa prikazom severa prema gore za prikaz vaše trenutne lokacije i odredišta u kontekstu preostale rute ili cele rute. Uz to, pretraživanja se uvek prikazuju u prikazu severa prema gore kako bi odredište stavili u kontekst vaše trenutne lokacije. Prilikom pregleda mape takođe je dostupna i privremena opcija sa prikazom severa prema gore.
Kako izabrati prikaze 3D Map View (3D mape) na virtuelnom displeju instrumenata?
Pritisnite dugme Meni na volanu da biste otvorili meni Podešavanja. Zatim izaberite meni Podešavanja ekrana i dodirnite „mape“. Ako meni Displai Settings nije prikazan, skrolujte kroz podmenije dok ne vidite opciju „mapa“ – ovo bi već trebalo da bude istaknuto. Kliknite na OK da izaberete. Kada se mapa pojavi na virtuelnom ekranu instrumenta, zatvorite meni držeći pritisnuto levo dugme za izbor.
Zašto se virtuelni displej instrumenata prema zadatim postavkama vraća na prikaz brojčanika instrumenata između putovanja?
Da biste bili u potpunosti u toku sa statusom vašeg vozila u vezi sa gorivom, nivoom ulja i svim drugim važnim obaveštenjima.
Zašto navigaciona mapa prestane da se pomera kada upotrebim pokret zumiranja prstima?
Povremeno se informacije o ograničenju brzine prikazane na navigacionom sistemu ne podudaraju sa onima prikazanim na stvarnim saobraćajnim znacima, zašto je to tako?
Koja je razlika između različitih prikazanih opcija rute?
Prva je ruta uvek najbrža na osnovu sistema Informacija o saobraćaju u stvarnom vremenu. Ako se saobraćajni uslovi promene tokom vašeg putovanja, sistem će vam automatski promeniti rutu. Ako izaberete drugu ili treću opciju (pod pretpostavkom da su dodatne opcije rute bile dostupne) i saobraćajni uslovi se pogoršaju, sistem će vas upozoriti na bržu alternativu – pritisnite "OK" za ažuriranje trenutne rute. Obično nema razlike u vremenu putovanja između druge i treće opcije rute.
Koliko usputnih tačaka mogu da unesem duž rute?
Možete da unesete do 10 usputnih tačaka duž rute uključujući i svoje odredište. Navedene su redosledom kojim ste ih dodali. Za promenu redosleda usputnih tačaka jednostavno dodirnite ikonicu menija u donjem uglu mape i izaberite Edit (Uredi).
Zašto se na početnom ekranu prikazuje procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) za odredište koje nisam izabrao?
Ako ste omogućili Commutes (Putovanja na posao) u meniju Navigation Settings (Postavke Navigacije), odredište će biti Commute (Putovanje na posao) naučeno na osnovu vaše trenutne lokacije i doba dana. Sistem Navigacije predviđa da bi to moglo biti vaše potencijalno odredište, čemu se prilagođava i ETA (estimated time of arrival: procenjeno vreme dolaska). Uz omogućenu postavku Commutes (Putovanja na posao i sa posla), sistem vam može dati vaše procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) čak i ako niste postavili odredište – obaveštavajući vas o svim potencijalnim problemima na vašoj željenoj ruti. Ako ponekad vozite alternativnom rutom do istog odredišta, sistem će i to naučiti. Kada je više od jedne rute naučeno za isto odredište, sistem prikazuje najbržu rutu i procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) na osnovu trenutnih uslova. Kada započnete svoje putovanje, prikazaće se kao linija na mapi, ali neće pročitati detaljna uputstva za svako skretanje – pretpostavlja se da poznajete rutu. Međutim, ako se saobraćajni uslovi pogoršaju, a vi skrenete sa trenutne rute, ili sa bilo koje druge rute kojom ste se prethodno kretali do tog odredišta – sistem će vas pitati da li želite da uključite detaljno navođenje sa svakim skretanjem. Ovo može biti posebno korisno ako se nalazite na nepoznatoj lokaciji.
Koliko bi putovanja trebalo da obavim do istog odredišta pre nego što funkcija Commute (Putovanje na posao i sa posla) nauči put?
Generalno su potrebna dva putovanja do istog odredišta sa iste početne tačke pre nego što se nauči Commute (Putovanje na posao i sa posla). Trenutno vreme takođe mora da bude unutar +/- 1 sata od startnog naučenog vremena.
Kako mogu da postavim odredište?
Postoji više različitih načina za postavljanje odredišta uz Touch Pro.
1. Kako biste pristupili ekranu sa opcijama Set Destination (Postavi odredište) sa početnog ekrana, dodirnite ikonicu Set Destination (Postavi odredište) na pločici navigacije. To će vas odvesti direktno na ekran za pretraživanje na kojem možete da unesete poštanski broj, adresu ili naziv mesta u jednom redu.
2. Dva puta dodirnite ikonicu Navigation (Navigacija) na dnu Ekrana osetljivog na dodir. Otvara se šortkat do ekrana postavki Destination (Odredište). Sada možete da izaberete jednu od tri opcije, unos Address (Adrese) (uključujući i poštanski broj), Search (Pretraživanje) ili Destinations (Odredišta). Odredišta mogu biti Home (Kuća), Recent destinations (Nedavna odredišta), Favourite destinations (Omiljena odredišta), Shared destinations (Deljena odredišta) ili Commutes (Putovanja na posao).
3. Kada je dostupno putovanje na posao i sa posla, biće prikazano na pločici navigacije na početnom ekranu. Ako je dostupno više od jednog putovanja na posao na osnovu vaše trenutne lokacije i dela dana, prikazaće se Commutes available (Dostupna putovanja na posao i sa posla). Dodirivanje pločice navigacije vodi vas direktno na spisak dostupnih putovanja na posao i sa posla.
4. Alternativno, izaberite odredište sa ekrana mape i dodirnite dugme menija u donjem uglu mape. Opet će se prikazati tri opcije odredišta, Address (Adresa), Search (Pretraga) i Destinations (Odredišta).
5. Takođe možete da pošaljete mesta ili odredišta svom vozilu putem aplikacije ili veb-sajta Route Planner (Planer rute) za smart telefon. Mesto Saved (Sačuvano) u Route Planner (Planeru rute) pojaviće se u vašim omiljenim odredištima pošto se vaše vozilo poveže sa internetom i sinhronizuje odredišta. Ako je na ekranu otvorena Navigation (Navigacija) kada se novo odredište primi od Route Planner (Planera rute), odredište će se pojaviti kao iskačuća tabla. Dodirom na Use Now (Upotrebi sada) biće potvrđeno odredište u navigacionom sistemu automobila. Mesta postavljena kao odredište putem Route Planner (Planera rute) pojavljuju se u nedavnim odredištima.
Zašto se odredište koje sam poslao svom vozilu nije pojavilo na navigacionom sistemu u vozilu?
Vozilo može da primi odredišta samo ako ima odgovarajuću mobilnu vezu za podatke. U nekim slučajevima, čak i ako je sistem prikazan kao povezan, mobilna mreža bi mogla da bude preopterećena, što sprečava sistem da primi odredište. Odredišta koja vozilo primi biće prikazana samo kada istražujete navigacionu funkciju sistema (Navigation). Odredište će tada biti prikazano ili kao ruta na bočnoj strani Ekrana osetljivog na dodir ili kao iskačući prozor za potvrdu. Ako vozilo primi odredište kada koristite funkciju koja nije Navigation (Navigacija), odredište se može povratiti iz nedavnih odredišta.
Kako mogu da vidim alternativne rute?
Pošto izaberete odredište, dodirnite Route options (Opcije rute) za pregled zadate rute (na vrhu spiska) i do dve alternativne rute. Izaberite željenu rutu i dodirnite Start za početak navođenja.
Kako mogu da koristim funkciju pretraživanja odredišta?
Jednostavno unesite mesto, poštanski broj ili adresu u okvir za pretraživanje. Čak i ako netačno napišete ime/adresu, funkcija pretraživanja obično prepoznaje lokaciju.
Ako vaše vozilo ima mobilnu vezu za podatke, pretraživanje će pristupiti najnovijim informacijama u oblaku (cloud), kao i bazi podataka vašeg vozila.
Koji je najefikasniji način traženja odredišta?
Kako biste uštedeli vreme, pritisnite ikonicu za skrivanje tastature pošto upišete prva 3–4 slova. Time će se prikazati spisak mogućih lokacija. Dok pregledate spisak, prikaz mape se automatski ažurira tako da možete jednostavno videti lokaciju u kontekstu svoje rute, odredišta ili trenutne pozicije.
Kliknite na željeno odredište kako biste videli pregled rute na mapi. Ako vaše vozilo ima mobilnu vezu za podatke, za lokaciju će se prikazivati i slike na nivou ulice ako su dostupne. Dodirom na ikonicu celog ekrana u uglu slike povećava se slika na nivou ulice.
Pomeranjem slike omogućeno je rotiranje u svih 360 stepeni. Dodirom na „...” dobijate dodatne informacije uključujući i pojedinosti o adresi i nedavno objavljene recenzije ako su dostupne. Zavisno od vašeg odredišta, ocena zvezdicama može biti prikazana na osnovu recenzija sa internet sajtova kao što je TripAdvisor.
Ako je odredište vehicle park (parking) – a parking podržava te informacije – ekran sa dodatnim informacijama takođe će uključivati i cene i dostupna mesta.
Kada je navođenje aktivno, klikom sa strane okvira za pretraživanje možete da potražite drugu lokaciju u blizini svog odredišta – na primer, restoran za ručak.
Zašto kod unosa poštanskog broja metodom unosa adrese ne postoji opcija za dodavanje kućnog broja?
Opcija unosa poštanskog broja pretražuje iz centralne tačke unutar tog poštanskog broja. Međutim, moguće je pretraživati pomoću naziva ulice i kućnog broja.
Zašto se ikona upozorenja za gorivo ponekad pojavljuje kada postavim odredište?
Kako bi vas upozorila da nemate dovoljno goriva da dovršite svoje putovanje bez zaustavljanja za točenje goriva.
Kako biste u svoje putovanje jednostavno uključili pauzu za točenje goriva, dodirnite ikonicu upozorenja za gorivo. Kada to učinite, prikazaće se benzinske stanice duž vaše rute blizu tačke na kojoj ćete morati da natočite gorivo – time će takođe biti dato tačnije procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA).
Pošto parkiram svoje vozilo, kako mogu da nastavim putovanje sa svog smart telefona?
Otvorite Route Planner (Planer rute) na svom smart telefonu Apple ili Android. Sve dok ste udaljeni više od 30 metara od odredišta koje ste prvobitno postavili – a niste otkazali navođenje pre izlaska iz vozila – odredište će biti sinhronizovano sa vašim smart telefonom putem interneta. Zavisno od vaših postavki rute, aplikacija će vas voditi do odredišta peške ili javnim prevozom.
Ponekad propratnoj aplikaciji može biti potrebno do 30 sekundi da osveži i sinhronizuje odredišta i položaj vašeg vozila iz računarskog oblaka (claud). Nemojte da zatvarate i ponovo pokrećete aplikaciju u ovom periodu – to može dovesti do ponovne sinhronizacije vašeg odredišta i položaja vašeg vozila.
Molimo vas da primetite da se vaše odredište možda neće sinhronizovati sa aplikacijom Route Planner (Planer rute) ako se nalazite na lokaciji sa slabim mobilnim signalom.
Ako upotrebljavam navigacioni sistem u načinu rada sa navođenjem i tražim novo odredište, zašto mi sistem ne dopušta da trenutno odredište zamenim novim traženim odredištem?
S obzirom na učestalost upotrebe tog scenarija, odlučili smo da bi opcija „replace current destination“ („zameni trenutno odredište“) stvorila dodatnu složenost koja nije od pomoći. Najjednostavniji način unosa novog odredišta je otkazivanje navođenja iz menija navigacije i postavljanje novog odredišta
Pri unosu adrese, zašto je uvek potrebno upisati grad pre upisivanja ulice?
Kako biste brže pronašli ulicu koju tražite. Isti naziv ulice često se nalazi u više gradova – ako prvo unesete grad, spisak mogućih ulica se skraćuje.
Međutim, moguće je uneti mesta ili adrese u jednom redu pomoću opcije Search (Pretraživanje).
Kako mogu da podelim svoje procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA)?
Pošto se vaše vozilo konektuje na internet i kada se prijavite na svoj račun za navigaciju, dodirnite okvir na dnu Ekrana osetljivog na dodir gde se prikazuju informacije o procenjenom vremenu dolaska (estimated time of arrival: ETA). Izaberite sa kojim primaocima želite da podelite svoje procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) putem SMS-a (zavisno od dostupnosti na tržištu) ili imejla, i izaberite da li želite da šaljete ažuriranja svakih 5, 10 ili 20 minuta.
Svoje kontakte možete da sačuvate putem postavki navigacije ili putem ovog ekrana. Sistem će automatski sačuvati sve nove kontakte, što će ubrzati deljenje vašeg procenjenog vremena dolaska (estimated time of arrival: ETA) kada se sledeći put prijavite.
Da li mogu za deljenje procenjenog vremena dolaska (estimated time of arrival: ETA) da upotrebim spisak kontakata sa svog povezanog smart telefona?
Naš je cilj da deljenje vašeg predviđenog vremena dolaska (estimated time of arrival: ETA) učinimo što lakšim pa smatramo da bi povezivanje sa kontaktima vašeg telefona stvorilo dodatne korake i kriterijume pretraživanja. Budući da će ta funkcija generalno biti redovno upotrebljavana sa manjom grupom ljudi, zaključili smo da bi programiranje ograničenog skupa imejl adresa i/ili telefonskih brojeva ovu funkciju učinilo daleko jednostavnijom za upotrebu.
Da li je potrebno da unesem svoj broj telefona ili imejl adresu za slanje obaveštenja o procenjenom vremenu dolaska (estimated time of arrival: ETA) / mestu / lokaciji?
Ne, samo je potrebno da budete prijavljeni sa svojim Navigation Account (Računom za navigaciju) i da imate aktivnu mobilnu vezu za podatke. Poruka će biti od Land Rovera, ali će sadržati korisničko ime vašeg računa kao pošiljaoca informacija – zajedno sa vašim odredištem i pojedinostima o procenjenom vremenu dolaska (estimated time of arrival: ETA) / mestu / lokaciji.
Što je Arrival Mode (Način dolaska)?
Kada ste udaljeni 300 m od svog odredišta, veliko iskačuće upozorenje Arrival Mode (Načina dolaska) podsetiće vas na adresu. Takođe će vam pokazati i slike na nivou ulice ako su dostupne.
Ako odete dalje od 600 m od svog odredišta, uputstva za navođenje pomoći će vam da se vratite. Ova funkcija olakšava pronalaženje parking mesta u blizini, bez gubitka konteksta vašeg odredišta. Veliko dugme Parking takođe će se prikazati ako je parking u blizini. Dodirnite parking kako biste ga dodali kao tačku puta u svojoj ruti. Povezana vozila takođe mogu da prikažu i status parkinga (ako je dostupan) pokazujući da li je parking pun, gotovo pun, itd.
Čak i kada se ruta ažurira sa parkiranjem, izvorno odredište koje ste izabrali dodaje se aplikaciji Route Planner za smart telefone, čime se omogućavaju uputstva za navođenje peške ili javnim prevozom (ako je podržano) do vašeg konačnog odredišta.
Koja je razlika između navigacionog profila i navigacionog korisničkog računa?
Navigacioni profil omogućava različitim vozačima da sačuvaju svoje lične postavke navigacije i odredišta. Kada izaberete svoj profil, navigacioni sistem se odmah prebacuje na vaše postavke i odredišta. Korisnički račun za navigaciju omogućava vam da dodatno proširite povezane mogućnosti navigacionog sistema jer se time omogućava:
1. Sinhronizacija mesta/odredišta između navigacionog sistema u vozilu, aplikacije Route Planner na smart telefonu i veb-stranice Route Planner.
2. Navigacija od vrata do vrata pomoću aplikacije za smart telefone Route Planner za traženje zanimljivih mesta a zatim njihovo postavljanje kao odredišta.
3. Deljenje predviđenog vremena dolaska (estimated time of arrival: ETA) putem SMS-a ili imejla.
4. Deljenje mesta i vaše trenutne lokacije sa prijateljima.
Kako se ažurira baza podataka bezbednosne kamere?
Baza podataka kamere ažurira se prilikom ažuriranja baze podataka mapa.
Uključujemo lokacije bezbednosnih kamera kako bismo istakli poznate drumske crne tačke. Namera nam je da pomognemo u očuvanju bezbednosti naših kupaca, njihovih putnika i ostalih učesnika u saobraćaju.
Iako se ulažu svi napori za pružanje tačnih informacija, vozač uvek snosi odgovornost za poštovanje saobraćajnih propisa.
Zašto se od mene traži datum rođenja kao deo procesa registracije korisničkog računa za Navigaciju?
Morate da imate 16 ili više godina kako biste dali zakonski prihvatljivu saglasnost na različite odredbe povezane sa registracijom korisničkog računa za Navigaciju.
Kako mogu da ažuriram svoju mapu?
Postupak ažuriranja mape razlikovaće se zavisno od navigacionog sistema vašeg vozila. Navigacioni sistem vašeg vozila zavisi od modela vašeg vozila i datuma njegove proizvodnje, koji se obično naziva „modelna godina“. Vaša modelna godina može se pronaći u dokumentima vašeg vozila. Kako biste saznali koji navigacioni sistem imate i kako da ga ažurirate, molimo vas da posetite našu stranicu za ažuriranja mapa Map Updates.
Kako mogu da prenesem svoje preuzete podatke mape sa USB uređaja na svoje vozilo?
Korak 1.
Pokrenite motor svog vozila i proverite da li je navigacioni sistem uključen. Napomena: Motor mora da radi tokom celog postupka ažuriranja mape kako bi bilo obezbeđeno da mere vozila za uštedu energije ne prekidaju ažuriranje. Potrebno je da vozilo stoji. Napomena: Možete da počnete da vozite pošto započne proces ažuriranja, ali se za rutu ne može koristiti navigacioni sistem sve dok ne završi ažuriranje mape.
Korak 2.
Pronađite USB ulaz na vozilu, koji se obično nalazi u središnjem prostoru za odlaganje između prednjih sedišta. U ulaz umetnite USB uređaj koji sadrži preuzete podatke mape. Sledite uputstva na ekranu kako biste dovršili instalaciju mape.
Korak 3.
Posle završetka ažuriranja, uklonite USB uređaj i kliknite Continue (Nastavi). Navigacioni sistem automatski će se isključiti i ponovo pokrenuti. Pritisnite Continue (Nastavi) za povratak na početni ekran. Vaša nova mapa sada je dostupna za korišćenje.
Mogu li u načinu rada Guidance (Navođenje) da odredim koja će se upozorenja pojaviti bočno od mape?
Da, upozorenja koja se prikazuju možete odrediti pristupom postavkama Settings (Postavke) > Navigation settings (Postavke navigacije) > Alerts (Upozorenja). Takođe možete da dodirnete bilo koje upozorenje kako biste ga odbacili
Zašto pločice sa strane glavnog navigacionog ekrana nestaju kada vozilo počne da se kreće?
Pločice sa strane glavnog navigacionog ekrana dizajnirane su kako bi vam pomogle u planiranju putovanja pre polaska.
Da li mogu da promenim muška i ženska glasovna uputstva za Navigaciju?
Za većinu jezika da, idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Language and keyboards (Jezik i tastature).
Da li mogu da prilagodim jačinu zvuka upozorenja za Navigation (Navigaciju) i Park Distance Control (Kontrolu udaljenosti pri parkiranju)?
Da, svi zvučni izvori sistema Touch Pro mogu se prilagoditi vašoj željenoj jačini zvuka. Dok je izvor zvuka aktivan, jednostavno podesite glavnu kontrolu jačine zvuka dok ne postignete željeni nivo.
Napomena: Neki izvori imaju minimalni nivo jačine zvuka kako bi bili sigurni da se relevantne bezbednosne funkcije sistema uvek mogu čuti.
Da li mogu da omogućim emitovanje zvučnih saobraćajnih upozorenja sa lokalnih radio-stanica?
Da, idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Features (Odlike) > Media settings (Postavke medija) > AM FM radio
Vaš lokalni ovlašćeni prodavac rado će da odgovori na vaša pitanja o sistemu za informisanje i zabavu, lično ili telefonom.
Funkcije InControl, opcije i njihova dostupnost zavise od tržišta – proverite dostupnost lokalnog tržišta i celokupne uslove kod svog ovlašćenog prodavca. Za određene funkcije potrebna je prikladna SIM kartica sa odgovarajućim ugovorom sa podacima za koji je potrebna dodatna obnova posle početnog roka prema savetu vašeg ovlašćenog prodavca. Dostupnost mobilne mreže ne može biti garantovana na svim lokacijama.